Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Przygotowanie do szkoły

1 września zbliża się wielkimi krokami i wielu rodziców - szczególnie przyszłych pierwszoklasistów - zastanawia się jak właściwie przygotować się do szkoły. Oczywiście chodzi o to, aby dziecko uzyskiwała jak najlepsze rezultaty w nauce. Z pomocą rodzicom idą badania naukowe, których wyniki prezentują nieskomplikowane metody, dzięki którym edukacja będzie przyjemniejsza, prostsza i bardziej efektywna. Należy jednak pamiętać, że jest też wiele czynników, które decydują o sukcesie ucznia, ale na które nie mamy do końca wpływu. Na wychowanie prymusa wpływ mają zaangażowanie i motywowanie ucznia do wytrwałej pracy. Istotne jest optymalne rozplanowanie procesu kształcenia oraz warunki środowiskowe np. organizacja miejsca nauki, w tym właściwe oświetlenie.

Czas dla dziecka

Brak oczekiwanych osiągnięć szkolnych przez ucznia zostało powiązane przez polskich badaczy z błędami wychowawczymi rodziców. Maria Tyszkowa dostrzega zależność pomiędzy kłopotami edukacyjnymi a brakiem zainteresowania dzieckiem i jego nauką. Tymczasem badania Uniwersytetu w Mannheim za jeden z kluczowych czynników dla rozwoju edukacyjnego dziecka uznaje zapewnienie dużej ilości wspólnych aktywności w pierwszych latach życia. Nie istotny jest rodzaj aktywności, ważne jest poświęcenie dziecku wystarczającej ilości czasu i uwagi.

Ergonomiczne miejsce do nauki

W okresie szkolnym znaczenie zyskuje odpowiednio stworzone miejsce do odrabiania lekcji.
- Optymalną lokalizacją dla biurka jest obszar przy oknie. W zależności od tego, którą ręką pisze użytkownik, źródło światła powinno znajdować się po lewej (dla praworęcznych) lub prawej stronie (dla leworęcznych). Umiejscowienie mebla w ten sposób nie tylko pozwala zaoszczędzić energię elektryczną dzięki dostępowi do naturalnego światła, ale również pomaga utrzymać dobre samopoczucie – radzi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia.
Przedstawiciel firmy TRILUX Polska, dostawcy nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych, doradza stosowanie chłodnego odcienia źródła światła:
– Po pierwsze, dostęp do chłodnego światła charakterystycznego dla słońca w zenicie ma pozytywny wpływ na poziom koncentracji. Po drugie, spoglądanie co jakiś czas w dal, przez okno, pozwala rozluźnić mięśnie oczu i zapobiega zmęczeniu narządu wzroku.
Obok umiejscowienia biurka, równie istotnym czynnikiem jest jego wielkość. Wskazane są wymiary blatu nie mniejsze niż 80 x 120 cm. Taka przestrzeń umożliwia zmieszczenie na nim wszystkich potrzebnych/używanych w danym momencie akcesoriów.
Istotne jest również wyposażenie miejsca nauki w krzesło dopasowane do ucznia - oparcie sięgające do odcinka szyjnego kręgosłupa, lekko wklęsłe w jego części lędźwiowej. Ważna jest możliwość regulacji wysokości siedziska tak, aby zachować kąt prosty między tułowiem a udami oraz między udami a dolną częścią nóg. Nogi nie mogą bezwładnie zwisać!

Porządek miejsca nauki

Do utrzymania wysokiej koncentracji podczas odrabiania lekcji wskazane jest zachowanie porządku w miejscu nauki. W tym celu wskazane jest otoczenie biurka szufladami, półkami i szafkami, które zapewnią szybki i prosty dostęp do potrzebnych przyborów i książek. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze wyposażenie nie zadba o codzienną czystość na biurku. Rolą rodziców jest konsekwentne wymaganie i wspieranie dzieci w podejmowaniu wszystkich obowiązków szkolnych (w tym samodzielne dbanie o porządek). Rolą rodziców jest motywowanie dzieci do aktywnej nauki. Rolą rodziców jest chwalenie i nagradzanie za każdy podjęty trud/wysiłek dziecka.

[Na podstawie artykułu Wojciecha Podsiadłego]