Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Mierzenie temperatury - termometr elektroniczny czy rtęciowy?

Jeśli znasz naturalne metody planowania rodziny z pewnością wiesz, że do przewidywania okresu płodności i bezpłodności wykorzystują one codzienne pomiary podstawowej temperatury ciała (PTC). Możesz do tego wykorzystać zwykły termometr rtęciowy, ale możesz mieć problemy z odczytaniem wyników z dokładnością do pół kreski (do 0,05°C). Ponadto mierzenie temperatury zwykłym termometrem trwa co najmniej 4 minuty (przy mierzeniu temperatury w pochwie lub odbycie) i aż 8 minut (przy mierzeniu temperatury w ustach). Czy lepiej stosować termometry elektroniczne?


Na początku mojej przygody z NPR korzystałam ze zwykłego termometru rtęciowego i na wykresach zaznaczałam pomiary z dokładnością do 0,1°C. Niekiedy sprawiało to, że moje wykresy były mało czytelne.

Po wizycie w poradni rodzinnej (przy okazji nauk przedślubnych) dowiedziałam się o istnieniu termometrów owulacyjnych (również rtęciowych, ale z rozciągniętą, dokładniejszą skalą - zobacz poniżej) oraz o możliwości wykorzystania w tej metodzie dokładniejszych termometrów elektronicznych (z dokładnością do 0,01°C). Od razu zdecydowałam się na zakup nowego termometru. :)
Termometr owulacyjny rtęciowy

Ponieważ termometry rtęciowe były wycofywane ze sprzedaży (chyba ze względu na szkodliwość rtęci, w przypadku gdyby termometr się stłukł) nie szukałam rtęciowego termometru owulacyjnego, lecz modelu elektronicznego. W konsekwencji stałam się posiadaczką śliczniutkiego termometru elektronicznego (w porównaniu z dotychczas używanymi przeze mnie termometrami ;). Mierzy on temperaturę z dokładnością do 0,01°C - to bardzo ważne, bo mniej dokładne termometry elektroniczne (tj. z dokładnością do 0,1°C) mogą nie dawać wiarygodnych wyników pomiarów. Przykładowo przy temperaturze 37,1°C mogą w kolejnych pomiarach dać wyniki: 37,0°C, 37,1°C i 37,2°C - tymczasem różnica rzędu 0,2°C może zmienić interpretację uzyskanych rezultatów. Jeśli masz wybór między zwykłym termometrem rtęciowym a termometrem elektronicznym o dokładności 0,1°C wówczas wskazane jest stosowanie termometru tradycyjnego.
Tymczasem dokładniejsze termometry elektroniczne (z dokładnością rzędu 0,01°C) doskonale nadają się do mierzenia PTC.

Osobiście polecam termometr elektroniczny, gdyż mniej czasu potrzeba na zmierzenie temperatury (około 2-3 minut), ponadto nie ma problemów z prawidłowym odczytem wyniku.

Obecnie cały czas się obserwuję (temperaturę, śluz szyjkowy i szyjkę macicy), żeby "wyczuć" owulację i w odpowiednim momencie postarać się o potomstwo. :)

Comments :

Witaj Aniu, Czy mozesz podac

Witaj Aniu,
Czy mozesz podac mi jakiego termometru elektronicznego (o dokladnosci do 0,01 stopnia) uzywasz? Ja znalazlam taki w kosmicznej cenie 1200 zl. Wszystkie inne maja dokladnosc do 0,1 stopnia.
Pozdrawiam
SYlwia

Microlife

Witam, stosuję już od jakiegoś czasu termometr elektroniczny Microlife - działa bez zarzutu, oczywiście z dokładnością co do 0,01. I cena jak Anonim (przypuszczam że mężczyzna) wspomniał wcale nie musi iść w parze w tym przypadku, bo mój kosztował jakieś 15 zł. Pozdrawiam i powodzenia :)

Intec MT-128

Sylwia, ja korzystam z termometru elektronicznego, który kosztował kilkanaście złotych (model intec MT-128), oczywiście ma on dokładność do 0,01 stopnia C.

Pozdrawiam,
Ania

Intec MT-128

Ten termometr nie posiada dokładności 0,01 C a tylko rozdzielczość! Proszę nie wprowadzać w błąd.
Oto dane na temat dokładności pomiaru w wybranych zakresach:
35.00 °C ~ 39.00°C : ±0.10°C inne zakresy: ±0.20 °C

Czy można mieć zaufanie do taniej elektroniki?

Termometr za kilkanaście złotych (z wiadomego kraju), choć ma na wyświetlaczu 2 miejsca po przecinku wcale nie musi mierzyć z dokładnością do 0,01 stopnia. Może też mieć duży rozrzut w pomiarach. Szukałbym raczej czegoś znacznie droższego, najlepiej gdyby producent był w miarę znany w branży przyrządów pomiarowych lub laboratoryjnych.

Termometr elektroniczny mierzy dobrze temperaturę!

Pomiar dokładności termometru elektronicznego w Laboratorium Temperatury: w termostacie ustawiłem temperaturę 37,0000 st. C.

Termometr z apteki z wyświetlaczem z dwiema miejscami po przecinku wskazał temperaturę 37,02 st. C, czyli jego błąd wyniósł jedynie 0,02 st. C!

Co zauważyłem: termometr błędnie wskazuje temperaturę tylko wtedy gdy nie jest trzymany pod pachą przez ok. 2 minuty przed włączeniem. On musi się po prostu nagrzać zanim zacznie mierzyć temperaturę.

Gdy się go włączy, a dopiero potem wsadzi pod pachę, to wskazuje średnio 35,9 st. C, czyli jego błąd wynosi wtedy ok. 0,7 st. C. Sprawdzone na kilku zdrowych osobach.

Wniosek: termometr elektroniczny należy potrzymać pod pachą przez ok. 2 minuty, dopiero potem go włączyć i poczekać na właściwy odczyt temperatury :)