Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

badanie nasienia

Niepłodność małżeńska a badanie jakości nasienia

Niepłodność małżeńska występuje coraz częściej. Wręcz nazywa się ją chorobą społeczną XXI wieku. W praktyce kilkanaście procent par ma problemy z poczęciem dziecka.

Normy nasienia prawidłowego

Przy badaniu jakości nasienia mężczyzny określa się wiele parametrów, które mogą wskazać prawdopodobną przyczynę niepłodności (lub trudności w zajściu w ciąże). Wyniki uznaje się za dobre wtedy, gdy w trzech kolejnych badaniach nasienie spełnia normy.

Niepłodność męska, zaburzenia płodności męskiej

Tylko nieliczni mężczyźni są osobnikami niepłodnymi. Zaledwie 3-5% mężczyzn, którzy mają problem z poczęciem potomstwa, nie posiadaja plemników w nasieniu. Tymczasem pozostała grupa, to mężczyźni ze zmniejszonym potencjałem rozrodczym, którzy mają szansę na to, aby zostać rodzicami.

Asthenozoospermia - nieprawidłowa ruchliwość plemników

Asthenozoospermia występuje wtedy, gdy plemniki znajdujące się w ejakulacie nie są prawidłowo ruchome. Zgodnie z normami w nasieniu prawidłowym po godzinie od ejakulacji powinno być minimum 25% plemników kategorii A* oraz minimum 50% plemników kategorii A i B**.

Choroby przy nieprawidłowej ilości plemników w ejakulacie

Na płodność mężczyzny wpływa ilość plemników znajdujących się w ejakulacie. Zgodnie z normami nasienia powinno ich tam być co najmniej 40 milionów. Istotne jest również ich stężenie, czyli ilość plemników przypadających na jeden mililitr spermy. Według Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowa ilość plemników w ejakulacie wynosi od 20 mln/ml do 250 mln/ml.

Choroby przy nieprawidłowej objętości nasienia (ejakulatu)

W badaniu nasienia, jako jeden z pierwszych parametrów jego jakości, określana jest objętość. Prawidłowa objętość męskiego nasienia (zobacz: Normy nasienia) to w przybliżeniu od 2 ml do 6 ml.

Teratozoospermia - plemniki o nieprawidłowej budowie

W badaniach jakości nasienia (spermiogram) określa się morfologię plemników, czyli ich budowę. Teratozoospermia występuje, gdy w ejakulacie jest mniej niż 30% plemników prawidłowych. Plemniki mogą mieć wady związane z budową akrosomu, główki, wstawki i witki oraz cytoplazmy plemnika.

Lekarze o badaniu jakości nasienia

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami wybraliśmy się z Pawłem i jego wynikami do mojego ginekologa. Trochę się stresowałam, że odeśle Pawła na leczenie, a ja nadal nie będę diagnozowana. Tymczasem opinia mojego lekarza była zadziwiająca.

Badanie jakości nasienia (spermiogram)

Niekiedy mimo wielu miesięcy starań parze nie udaje się poczęcie dziecka. Może to być spowodowane wieloma czynnikami - zarówno ze strony mężczyzny, jak i kobiety. Dlatego lekarze nie skupiają się wyłącznie nad obserwacją cyklu kobiety, ale także zalecają zbadanie jakości nasienia (spermiogram, seminogram).

Interpretacja drugiego spermiogramu

Jesteśmy już po wizycie u lekarza. Jednakże wiadomości nie są zbyt krzepiące - nadal nasienie nie spełnia norm. Przed Pawłem kolejne badania - tym razem posiew nasienia.

Subskrybuje zawartość