Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak wybrać fotelik samochodowy "kołyskę"/"nosidełko" dla niemowlaka (grupa 0/0+)?

Witam Państwa,
niedługo zostanę mamą dlatego planuję zakup fotelika samochodowego i nie wiem od czego zacząć. Na co zwracać uwagę oglądając foteliki? Ze względu na koszty planuję zakup w sklepie internetowy, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo czy bezpieczne jest kupowanie fotelika, który wysyłany paczką w wiadomy (niedelikatny) sposób traktowany jest przez firmy kurierskie?
Wiem tylko, że fotelik powinien mieć odpowiednie atesty, i że są prowadzone testy fotelików, ale nie wiem ile gwiazdek musi mieć fotelik, aby uznać go za wystarczająco bezpieczny dla dziecka. Owszem, dysponuję sporą kwotą na zakup fotelika, ale nie zależy mi na tym, aby przepłacać - chcę rozsądnie podejść do tematu. Dlatego proszę o pomoc. Czy Wy się kierowaliście przy wyborze fotelika samochodowego? Jaki model/firmę polecacie?

Dobry wybór fotelika samochodowego

Wybór fotelika samochodowego dla niemowlaka/noworodka z grupy 0/0+ (to jest dla dziecka o masie od 0 do 13 kg) może być dużym wyzwaniem. Wynika to z faktu, że obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych fotelików samochodowych przeznaczonych dla najmłodszych.

1. Bezpieczeństwo fotelika samochodowego grupa 0-13

Najważniejszą rzeczą przy wyborze fotelika jest sprawdzenie, czy posiada on odpowiednie atesty bezpieczeństwa i homologację. Warto również sprawdzić wyniki testów zderzeniowych - niestety nie wszystkie sprzedawane na rynku foteliki były poddawane takim testom. Oczywiście najlepsze są foteliki ocenione na 5 gwiazdek, ale w przypadku fotelików samochodowych z grupy do 13kg (0/0+) cztery gwiazdki to też dobry wynik.
UWAGA! Nawet najlepszy fotelik nie będzie spełniał swojej ochronnej funkcji, jeśli dziecko będzie niewłaściwie przypięte lub fotelik będzie nieprawidłowo zamontowany.

2. Dopasowanie fotelika grupy 0/0+ do samochodu

Zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa dziecku przewożonemu w foteliku możliwe jest tylko wtedy, gdy fotelik będzie poprawnie i stabilnie zainstalowany w samochodzie. Jeśli dziecko ma być wożone w kilku różnych autach, należy wybrać fotelik, który da się dobrze zamontować w każdym z nich. Stąd też przed dokonaniem zakupu warto jest przymierzyć fotelik do samochodu - zamontować go zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi (w tym na odpowiednim miejscu).
UWAGA! Fotelik dziecięcy montowany tyłem do kierunku jazdy nie może być wykorzystywany na przednim siedzeniu przy aktywnej (włączonej) poduszce powietrznej.

3. Wielofunkcyjność fotelika samochodowego (dopasowanie fotelika do wózka)

Przy wyborze fotelika samochodowego typu kołyska warto jest również sprawdzić, czy będzie on pasował do posiadanego przez nas stelaża wózka. Niektóre foteliki można po wyjęciu z samochodu montować na stelażach wybranych modeli wózków. Niekiedy w tym celu trzeba zakupić dodatkowy adapter. Takie rozwiązanie może sprawdzić się, jeśli jedziemy autem na krótkie zakupy (bo niemowlak nie powinien zbyt długo przebywać w foteliku samochodowym typu kołyska), albo gdy jest większa odległość między domem a samochodem - nawet dźwiganie lekkiego fotelika samochodowego z małym niemowlakiem może być męczące.

4. Łatwość i szybkość montażu

Jeśli często zamierzamy wozić naszego dzidziusia samochodem, wówczas warto jest wybrać taki model fotelika, który pozwoli na łatwy i szybki montaż. Jeśli niemowlak ma być wożony głównie jednym autem, to najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się model fotelika z bazą. Baza mocowana jest na stałe w samochodzie, a fotelik można wmontować i wymontować jednym ruchem. Niestety takie rozwiązanie często jest kosztowne i jest mniej wygodne, gdy chcemy korzystać z kilku samochodów.

5. Łatwość czyszczenia fotelika

Łatwość czyszczenia fotelika to dość istotna kwestia, bo małe dzieci są mistrzami w brudzeniu tapicerki. Dlatego najlepiej sprawdzi się fotelik z materiału, który łatwo się spiera. Pokrowiec fotelika powinien być łatwy do zdjęcia i założenia. W przypadkach szczególnie częstego brudzenia się fotelika i częstego korzystania z fotelika korzystne jest zakupienie drugiego kompletu pokrowców na fotelik (np. w wersji frote na zimę).

6. Wkładka dla noworodka

Przy zakupie fotelika dobrze jest sprawdzić, czy jest on wyposażony we wkładkę dla noworodka. Zadaniem wkładki jest spłycenie fotelika i utrzymywanie małej główki dziecka.

7. Ochrona od deszczu i słońca - składany daszek

Dobry fotelik powinien mieć daszek od deszczu, wiatru i/lub słońca. Niektóre foteliki wyposażone są w wbudowane daszki podobne do tych w wózkach dziecięcych, inne mają daszki wykonane z materiału naciąganego i zaczepianego o rączkę fotelika. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie wygodniejsze.

8. Dodatkowe funkcje fotelika

Wybierając foteli można kierować się jeszcze jego dodatkowymi funkcjami. Niektóre foteliki mają wbudowany schowek np. na grzechotkę, butelkę czy pieluszkę. Fotelik samochodowy może mieć odwodzone pasy bezpieczeństwa, co ułatwia włożenie niemowlaka do fotelika.

9. Tapicerka fotelika - kolorystyka, materiał i wykończenie

Kolorystyka fotelika to sprawa indywidualna - jedni wybierają tapicerkę różową dla swojej małej Królewny, drudzy szukają motywów piłki nożnej dla swojego małego Ronaldo, trzeci dobierają kolor fotelika do koloru samochodu czy torebki... Foteliki różnią się też materiałami z jakich wykonane są pokrowce - niektóre foteliki dostępne są w różnych jakościowo tapicerkach (występują standardowe i niestandardowe materiały w zależności od wybranej kolorystyki, co może mieć odzwierciedlenie w cenie).
Każdy wybór jest dobry, ale w przypadku fotelika dla Twojego dziecka, kolor musi odpowiadać Tobie i Twojemu Partnerowi. Na szczęście jest on mniej istotny w porównaniu do wcześniej omówionych różnic fotelików.

10. Cena fotelika samochodowego grupa do 13kg

Koszt zakupu fotelika samochodowego jest istotny, szczególnie jeśli nie dysponujemy dużą kwotą pieniędzy i myślimy o pożyczce lub ratach. Ale nawet gdy posiadamy kwotę rzędu 600-1600 złotych warto zastanowić się nad inwestowaniem tych pieniędzy w fotelik, jeśli zamierzamy używać go tylko raz na 6 tygodni, gdy będzie zbyt brzydka pogoda, aby iść trzysta metrów piechotą z dzieckiem w wózku na szczepienie. ;)
Im więcej zamierza się podróżować z dzieckiem i im planowane trasy są dłuższe (a drogi pozwalają na szybszą jazdę), tym bardziej celowe wydaje się inwestowanie większej kwoty w fotelik, aby uzyskać większe bezpieczeństwo dziecka i wygodę użytkowania fotelika.
Podsumowując: przy wyborze fotelika samochodowego najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Fotelik samochodowy typu kołyska 0-13kg

Ze swojej strony muszę dodać, że w fotelikach samochodowych w grupie wagowej 0-13kg mogą być wożone dzieci o masie do 13kg, których głowa nie wystaje za górną krawędź fotelika - a w niektórych modelach fotelików może się już tak dziać, gdy dziecko przekroczy 74 cm długości. Stąd też wysokie dzieci będą mogły krócej korzystać z tego typu fotelików, mimo że ich waga nie będzie przekraczała nawet 10kg.

Przed zakupem fotelika dobrze jest zapoznać się z jego instrukcją obsługi, bo niektóre foteliki samochodowe w grupie wagowej 0-13kg mogą na przykład być wykorzystywane w samolotach (posiadają odpowiednie certyfikaty), ale tylko do przewożenia niemowląt o masie do 9kg i o wzroście nieprzekraczającym 74cm. Tymczasem w samochodzie można korzystać z fotelika dłużej.

W instrukcji obsługi naszego fotelika znajduje się też informacja, że fotelika nie należy już stosować, gdy dziecko potrafi samodzielnie siadać/siedzieć - co u nas miało miejsce około 8 miesiąca. Oczywiście są jeszcze zalecenia producentów (i lekarzy), aby ze względu na zdrowie ograniczać czas przebywania dziecka w foteliku typu kołyska do minimum. Pozycja kubełkowa, którą dla bezpieczeństwa przy ewentualnym wypadku wymusza fotelik, nie jest zdrowa dla rozwoju dziecka. Dlatego niewskazane jest wykorzystywanie fotelika samochodowego jako kołyski.

Na koniec jeszcze jedna uwaga z instrukcji obsługi fotelika: fotelik samochodowy należy wymienić na nowy po upływie 5 lat od daty jego zakupu, gdyż w trakcie jego intensywnego użytkowania może dojść do mikrouszkodzeń - niewidocznych dla oka - a które zmniejszają bezpieczeństwo.

Wnioski nasuwają się takie, że pomimo pisanych dużymi literami informacji na foteliku samochodowym, iż przeznaczony jest on dla dzieci o masie ciała do 13kg (czyli do około ukończenia pierwszego roku życia), to w praktyce fotelik będzie służył nieco krócej - szczególnie jeśli korzysta z niego duże dziecko. Ponadto sami rodzice powinni się troszczyć o to, aby niemowlak jak najmniej czasu spędzał w foteliku.

Mając wiedzę, że fotelik samochodowy typu kołyska dla dobra dziecka nie powinien być często wykorzystywany, a jego użytkowanie możliwe jest zaledwie przez klika pierwszych miesięcy życia dziecka, i że po kilku latach (gdy pojawi się kolejne dziecko) należy wymienić go na nowy ...chce się powiedzieć, że szkoda marnować tyle czasu na wybór. ;)

Mimas, Citi czy Pebble

Ja zastanawiam się nad zakupem fotelika i zostaje mi wybór pomiędzy: Mimas (Safety 1st), Citi (Maxi-Cosi) i Pebble (Maxi-Cosi). Najbardziej przychylałam się do zakupu Pebble - niesamowity fotelik właśnie z tym odwodzeniem pasów, chowanym daszkiem od wiatru i deszczu, ze schowkiem na coś... ekstra wykończony i wygodny w użytkowaniu przy zastosowaniu bazy z isofixem - jednak cena powalająca i chyba szkoda tyle kasy na takie cudo. Dlatego po przeczytaniu uwag Pawła bardziej skłaniam się do zakupu tańszych a bepiecznych (oba mają ocenę 4) i niestety mniej wygodnych modeli Citi lub Mimas. Może ktoś korzystał z takich fotelików i może podzielić się swoją opinią?

Fotelik nosidełko Maxi-Cosi, Ramatti czy Kiddy?

My nie ponosiliśmy kosztów zakupu fotelika samochodowego dla dzidziusia, bo foteliki pożyczaliśmy od znajomych, którym wyrosły dzieci i w danym momencie nie potrzebowali fotelików - to bardzo dobry pomysł, jeśli ma się dobrych znajomych, którzy są gwarancją, że fotelik nie brał udziału w wypadku. :)
Mieliśmy i przez to przetestowaliśmy następujące foteliki:
1. Kiddy Protect (jakiś model sprzed 2005 roku) z wbudowanym daszkiem - w testach zderzeniowych oceniany na 4 gwiazdki (2004).
2. Ramatti Mars Comfort - nie znalazłam wyników testów zderzeniowych.
3. Maxi-Cosi Citi SPS - w testach oceniany na 4 gwiazdki (2007).

Najwygodniejszy jako nosidełko okazał się model Maxi-Cosi Citi - jest lekki, mały i poręczny - żadne inne wcześniej wykorzystywane przez nas nosidełko nie było tak wygodne przy noszeniu.
Z punktu widzenia ochrony przed wiatrem, słońcem i deszczem najlepiej spisywał się fotelik Kiddy Protect z wbudowanym daszkiem (tak jak w wózku) - szybko i łatwo można chronić dziecko, gdy pojawia się wiatr, słońce lub deszcz. Pozostałe dwa modele mają daszek, który mocuje się do uchwytu, a nieużywany daszek trzeba gdzieś przechowywać - nie jest to zbyt wygodne. Fotelik Citi ma schowek, w którym trzymamy daszek. Fotelik Ramatti Mars Comfort również jest wyposażony w schowek.
Schowek na drobiazg posiada Maxi-Cosi Citi - my trzymamy tam głównie daszek (materiałową osłonkę) od wiatru i słońca, pieluszkę i małą grzechotkę.
Najobszerniejszy dla dużego i wysokiego dziecka był fotelik Ramatti Mars Comfort, jednakże rozmiary fotelika utrudniały jego montaż na tylnym siedzeniu. Jednakże fotelik samochodowy Ramatti Mars Comfort ma dwie wersje montażu - dla krótkich i długich pasów. Montowania dla krótkich pasów nie testowaliśmy.
Wkładanie dziecka do fotelika najwygodniejsze było w fotelikach Maxi-Cosi Citi i Ramatti Mars Comfort - gdzie pasy same nie opadały na siedzisko. Tymczasem w foteliku Kiddy Protect pasy opadały i po włożeniu dziecka do fotelika trzeba było wyciągać spod pupy (ewentualnie trzeba było wkładać niemowlaczka w dwie osoby - jedna wkładała bobaska, druga trzymała pasy).
Pozycja dziecka (bardziej pozioma lub pionowa) w różnych fotelikach była różna. Najbardziej pionowa w Kiddy Protect, który był wyposażony we wskaźnik zamontowania fotelika pod odpowiednim kątem. W fotelikach Ramatti Mars Comfort i Maxi-Cosi Citi była ona nieco bardziej leżąca. Czy wygodniejsza ale mniej bezpieczna? Nie wiem.
Wkładka spłycająca dla noworodka i utrzymująca główkę najbardziej spłycająca jest w foteliku Maxi-Cosi Citi. W tym modelu można również usunąć część spłycającą przy pozostawieniu części utrzymującej główkę. Pozostałe fotele posiadają wkładki, ale mniej spłycające. Przy czym fotelik Kiddy Protect jest wyjątkowo "głęboki".

Jeśli dzisiaj miałabym polecać fotelik, to polecałabym Maxi-Cosi Citi. Ewentualnie podobny do niego model z wmontowanym daszkiem. :)

Cybex czy Maxi-Cosi

Jakiej firmy fotelik nosidełko polecacie dla noworodka, Cybex czy Maxi-Cosi? Oba maja 4 gwiazdki w testach i podobne ceny, a nie wiemy co wybrać.

Fotelik Graco Snugsafe

Z wózkiem mogę kupić fotelik Graco Snugsafe - czytałam że to nowość i opinii o nim nie znalazłam :// a nie znam sie zupełnie bo to moje pierwsze dziecko i pierwszy fotelik .... może Wy jhako znawczynie na niego zerkniecie ( chociaż wiem że to pewnie za mało) i sie wypowiecie czy będzie ok?

Graco

Oglądałam ten fotelik Graco Snugsafe i jestem gotowa go kupić. Tak jak Ty szukałam w necie opinii ale jest b.mało, ale jak sa to pozytywne. Ja go wymacałam i wyoglądałam i wydaje mi isę bardzo porządny i bezpieczny. Zalezy mi na isofix a on ma

tAK Graco Snugsafe jest

tAK Graco Snugsafe jest dostępny z wózkiem tej marki, sami tez nabylismy zestaw. Fotelik super wygodny bo Jagoda spokojnie w nim od pierwszego razu i podróżuje i zasypia. A i prosto go zamontowac

Fotelik Graco Snugsafe jest

Fotelik Graco Snugsafe jest nie tylko bezpieczny i łatwy w montązu jak wyżej napisano ale i wygodny dla malucha. Ma wszystko co powinien miec fotelik, nawet pasy 5 punktowe

polecam graco snugsafe

Graco Snugsafe też ma daszek, łatwo się go przenosi.Nam się juz dał poznacz jak najlepszej strony. Wyboru nie miałam zbytnio bo wchodzi on w zestaw z wózkiem jaki nam teściowie zakupili dla oliwki

fotelik Concorde

my wybralismy jako pierwszy fotelik dla malucha Concorde Reverso Plus 0-23kg. Chciałam fotelik montowany tyłem i mam, do tego isofix, specjalna wkładka dla niemowlaczka., super zadowolona jestem