Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak pobrać kał od dziecka do badania na pasożyty?

Podczas ostatniej wizyty u pediatry otrzymaliśmy skierowanie na profilaktyczne badanie kału na pasożyty u naszej blisko półtorarocznej córeczki. Ponieważ jest to badanie nieinwazyjne to chętnie zgodziliśmy się na przeprowadzanie takich badań.
Świetnie, ale jak właściwie pobrać kał od niemowlaka lub małego dziecka? Ile kału należy pobrać do pojemniczka? Jak długo i w jaki sposób można przechowywać próbkę kału do badań na pasożyty?

Przy badaniach na pasożyty wykorzystuje się trzy badania kału - z trzech różnych próbek (najlepiej trzy różne stolce).

Jak pobrać kał od niemowlaka do badania na pasożyty?

Najlepiej pobrać kał zaraz po zrobieniu kupy przez dziecko. U małych dzieci załatwiających się w pieluszkę dobrze jest zatroszczyć się o to, aby kupa była robiona w czystą, świeżą pieluszkę. U dzieci korzystających z nocnika przed posadzeniem dziecka na kupę należy dobrze umyć nocnik.
W każdym przypadku kał do badania pobieramy do pojemniczka z różnych części stolca - nie jest to trudne, gdyż w aptekach dostępne są specjalne pojemniki na kał ze specjalną łopatką do jego nakładania.

Ile kału należy pobrać do badania?

Na szczęście, nie trzeba napychać pojemniczka kałem po same brzegi. Wystarczy, że do pojemniczka włożymy trzy małe próbki kału z trzech różnych części stolca - w sumie wystarczy próbka kału wielkości orzecha laskowego.


Jak przechowywać kał do badania na pasożyty?

Ponieważ do badania kału na pasożyty pobiera się trzy próbki kału z trzech różnych stolców może pojawić się potrzeba przechowywania kału (szczególnie, jeśli mieszkamy daleko od punktu pobrań). W takiej sytuacji kał można przechowywać w zamkniętych pojemniczkach w lodówce. W celu zachowania higieny wskazane jest dodatkowe umieszczenie zamkniętego, podpisanego pojemniczka (data pobrania, nazwisko i imię) w foliowym woreczku.

Ile można przechowywać w lodówce kał do badania na pasożyty?

Kał do podstawowego badania na pasożyty można przechowywać w lodówce do 10 dni.

W celu uniknięcia zafałszowania wyników badań warto wcześniej odwiedzić laboratorium/punkt pobrań, aby poznać stosowane metody przeprowadzania badań i uzyskania kompletnych informacji na temat właściwego przygotowania próbki kału do badań na pasożyty.

Comments :

W czysty nocnik i bez siusiu

Nam Pani doktor powiedziała, że kał należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Nocnik, z którego pobieramy kał musi być czysty i kupka nie może być razem z siusiu, bo podobno siusiu może niszczyć jakieś pasożyty/jaja pasożytów.

w próbce na kał znajduje się

w próbce na kał znajduje się łopatka , którą państwo nabierzecie sobie niewielką ilośćź kału. Jeżeli wasza córka ma bacterie lub pasorzyty to wyjdzie przy 1 badaniu. Czasami jest że wyjdzie dopiero po 3 badaniu obecność na jaja pasożytów.

Badanie kału na owsiki

Nam lekarz powiedział, że np. owsików może nie wykryć w kale mimo, że tam są i jeśli dziecko się będzie drapać po pójściu spać to trzeba podać mu Zentel (lek na receptę). Jeśli po podaniu leku dziecko przestanie się drapać to znaczy, że faktycznie miało owsiki i po 4 tygodniach należy podać drugą dawkę tego leku.

owsiki

jeśli się drapie to wystarczy zrobic prosty test: RANO NIE MYJĄC dziecku pupy, w okolice odbytu przykładamy taką szeroka przezroczystą taśmę klejącą nie za długi kawałek, przyklejamy w okolicy odbytu, odklejamy i sklejamy razem składając na połowe i taka próbke zanosimy do badania. Jesli dziecko ma owsiki to na taśmie przykleja się jaja. Owsiki składaja jaja w nocy - na ZEWNĄTRZ odbytu - dlatego dziecko czuje dyskomfort i swędzenie czy pieczenie.

Taśma na sprawdzenie owsików

Życzę powodzenia :) Moje dziecko na pewno nie dałoby sobie nakleić taśmy w okolicy odbytu. Sobie samej też bym nie chciała fundować tej wątpliwej przyjemności. Przecież odklejenie taśmy boli.

DO OWSIK

DOBRA PODPOWIEDZ TEGO NIE ZNAŁAM NAJBLISZYM CZASIE ZROBIE TO I ZANIOSE DO LABORATORIUM