Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Ferie w mieście i na wsi - jak zorganizować czas dziecku?

Badania Fundacji Dzieci Niczyje pokazują, iż blisko 25% dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych spędza ponad 4 godziny dziennie przed komputerem. Jednocześnie badania Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży wskazują , że 41% badanych uczniów wykorzystuje ferie na leniuchowanie. Nauczyciele i pedagodzy zachęcają rodziców i opiekunów do organizowania dzieciom ich czasu wolnego.

Koniec semestru zimowego jest dla uczniów okresem większego wysiłku intelektualnego. Stąd też zimowa przerwa od zajęć powinna być dla dzieci momentem wytchnienia. Z jednej strony czasem relaksu i regeneracji sił, odpoczynkiem od nauki i konieczności porannego wstawania. Z drugiej strony czasem zabawy w gronie rodziny i kolegów, aktywnego wypoczynku oraz zdobywania nowych, ciekawych umiejętności, na które brakuje czasu w okresie roku szkolnego. Ważne jest to, aby dwa tygodnie ferii nie były spędzone przed ekranem komputera czy telewizora.

Jak znaleźć pasję dla dziecka?

Choć istnieje wiele interesujących sposobów na spędzenie wolnego czasu, często brak urlopu rodziców lub brak środków finansowych ogranicza nasze możliwości. Nawet jeśli nie uda wyjechać się całą rodziną w góry, to dzieci nie muszą się nudzić w domu.
Warto jest ustalić wspólnie z dzieckiem harmonogram na najbliższe tygodnie. Znajdźmy czas zarówno na leniuchowanie i zabawę, jak i na sport i wycieczki. W okresie ferii często organizowane są darmowe (lub symbolicznie płatne) spektakle, koncerty i inne wydarzenia artystyczne czy sportowe (np. darmowa ślizgawka na lodowisku, wejściówki na basen, przedstawienia w teatrze, bilety do kina, zajęcia sportowe czy plastyczne).
Można też korzystać z pełnopłatnych atrakcji, w tym celu trzeba zapoznać się z ofertą basenów, lodowisk, sal zabaw, ścianek wspinaczkowych, kin, teatrów czy domów kultury. Niektóre instytucje państwowe, ośrodki kultury, szkoły językowe czy placówki oświatowe organizuje np. półkolonie, czy ferie w mieście. Oferta zajęć dla dzieci jest ogromna, szczególnie w większych miastach. Dzieci mogą korzystać z zajęć artystycznych, edukacyjnych, językowych, rekreacyjnych czy sportowych. Rodzaj zajęć albo tematykę warsztatów należy dobrać do predyspozycji i zainteresowań dziecka.

Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Centrum Helen Doron Early English tłumaczy: "Jednorazowe warsztaty tematyczne mogą zachęcić dziecko do cyklicznych zajęć w ciągu roku szkolnego. Przez przypadek możemy „zarazić” nasze dziecko pasją, która stanie się jego hobby. Powinniśmy zwrócić również uwagę na to, czy warsztaty nie stresują i nie obciążają intelektualnie."

Pedagog Joanna Kunicka, organizatorka ferii w świetlicy środowiskowe, dostrzega, że "rodziców cieszy fakt, że ich dzieci biorąc udział w półkoloniach i nie marnują czasu na telewizję czy komputer. Dzieci mają również zagwarantowane posiłki i są pod stałą opieką wychowawców, więc nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. Półkolonie mogą okazać się świetną okazją do zdobywania ogólnej wiedzy o świecie i nowych doświadczeń oraz rozwijania umiejętności społecznych."

Ruch dla zdrowia kręgosłupa

Ważne jest, aby podczas ferii zimowych zatroszczyć się również o zdrowie kręgosłupa i fizyczną regenerację. Zimowa aura i śnieg dają wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przykładowo można ulepić bałwana, rzucać śnieżkami, pójść na sanki/narty/jabłuszko albo zbudować igloo lub inną śniegową rzeźbę. Przy sprzyjających okolicznościach przyrody można wybrać się na kulig, albo na wycieczkę do lasu. Dla grupy dzieci można ogłosić konkurs na najciekawsze zdjęcie przyrodnicze.

Pomysły na ciekawe ferie w domu

Ponieważ nie codziennie pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, wolny czas ferii można poświecić na znane hobby lub rozbudzenie nowych zainteresowań w naszym dziecku. Ograniczeniem może być tylko brak pomysłów i wsparcia ze strony rodziców.
Dzieci w wieku szkolnym chętnie podejmą się wykonywania czynności, które dotychczas były powierzone tylko dorosłym np. gotowanie, pieczenie, majsterkowanie. Można zaproponować dzieciom wykonanie własnej książki kucharskiej lub dziennika domowych napraw wraz ze zdjęciami.

Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak z Centrum Helen Doron Early English sugeruje, że: "Błędne jest przeświadczenie, że ferie są okresem odpoczynku od aktywności umysłowej, dlatego dzieci nie powinny spędzać tego czasu na nauce nowych umiejętności. Wręcz przeciwnie, coraz popularniejsza jest tak zwana edukacja interaktywna, czyli nauka poprzez rozrywkę - w formie gier i zabaw. Możemy zorganizować quiz czy grę zespołową z odrobiną rywalizacji. Będzie to dobra okazja do rodzinnego spędzania czasu."

Nawet jeśli nasze dziecko lubi chodzić do szkoły, to okres ferii jest dla niego frajdą. Radość dziecka będzie tym większa, jeśli spędzi ten czas aktywnie, w gronie rodziny i kolegów. Dzieci potrzebują chwil beztroski i relaksu, ale nie można pozwolić, żeby ferie były czasem odsypiania, oglądania kreskówek i gier komputerowych.

[Na podstawie tekstu Agnieszki Kuchto]